Zazimování jezírka

Vážení přátelé,

ať chceme nebo ne v našich zeměpisných končinách brzy začne zima. Zima je pro naše jezírko velmi těžké roční období. V přírodě působí velice selektivně na všechny vodní organismy a rostliny.

V našem okrasném či koupacím jezírku jistě chceme mít krásnou průzračnou vodu po celý rok a po celou zimu. Ani nechceme přijít o naše krásné rybičky a rostlinky z důvodu špatného zazimování.

Proto píši tento článek, aby jsme se společně pustili do zazimování jezírek.

Začneme tím, že vodní a bahenní rostliny zkrátíme střihem nejméně o polovinu. Zamezíme tím vysemeňování rostlin do jezírka. Dále z jezírka vybereme tlející listy leknínů a námi ustřihnuté a napadané rostliny.

Filtraci necháváme stále běžet. Pomůže nám před zimou se zbavovat napadaných a tlejících nečistot. Pokud filtraci nepoužíváte snažte se veškeré nečistoty sbírat a vybírat síťkou z hladiny i dna.

Velikým pomocníkem pro automatický sběr nečistot z hladiny je skimmer.

V zásadě máme dva typy a to skimmer připojený na filtraci

 

 

nebo skimmer s vlastním čerpadlem a integrovaným filtrem hrubých nečistot. (nevyžaduje samostatnou filtraci či jiné čerpadlo)

 

Pokud máme jezírko “ostříhané” a zbavené nečistot doporučuji “nasadit” bio bakterie, které nám dále pomohou z dočišťováním jezírka. Do nejhlubšího místa v jezírku umístěte například Pure Pond Bomb. (vydrží až do začátku příští sezóny a velmi nám pomůže v jarním “spouštěcím” období.

Při teplotě vody 8 – 15°C používáme lehce stravitelné typy krmiv.

Filtraci necháme běžet do prvních větších mrazíků. Pokud se teplota vody začne blížit k 8 stupňům Celsia začíná být ten správný čas k vypnutí a zazimování filtrace.

Vypneme UV lampu a čerpadlo (pokud je ve větší hloubce než 1,5metru necháme jej na dně jezírka). Z filtrace vyjmeme filtrační materiály. Ty řádně spolu s filtrací “propereme” vyčistíme, necháme vyschnout a umístíme na tmavé nezámrzné, suché místo. To stejné platí pro UV lampu. Při manipulaci s UV lampou budeme opatrní. Obsahuje křemíkové sklo, které je velmi křehké!

 

 

Prázdnou a vyčištěnou filtraci bez filtračních materiálů můžeme ponechat na místě (v šachtě, pod molem atd.)

Jezírko máme tedy vyčištěné, jezírkovou techniku řádně odpojenou, čistou a schovanou.

Rybám předkládáme “zimní krmivo”. Pozor! Jeseterovité ryby je třeba v menším množství a s menší pravidelnosti krmit po celý rok!

Prosím používejte pouze námi doporučená krmiva. Máme je vyzkoušená! Při použití jiných krmiv byla velká úmrtnost jeseterovitých ryb.

Je čas na techniku proti zamrznutí. V zásadě Vám nebudu doporučovat zařízení na bázy různých “topítek”. Důvod je prostý. Jejich příkon je kolem 300W a zimní provoz by se značně prodražil (jsou spíše vhodná do zastřešených zimovišť). Místo toho doporučuji použít Plovák Pondo Polar, který bez spotřeby elektrické energie udržuje otvor v ledu (díky svému vnitřnímu tvaru) až do – 10°C.

Dalším produktem, který je zároveň novinkou na trhu je výrobek IceFree 4 Seasons. Jedná se o speciální plovák s čerpadlem o příkonu pouhých 5W, kterýž funguje na principu čerpání teplejší vody z hloubky k hladině.

Navíc jej v letních měsících můžete využít jako okysličující fontánu.

IceFree 4 Seasons udrží nezamrzlou hladinu až do  –20 °C. Jedná se o jeden z nejlepších produktů na trhu.

Pokud chováte vzácné a drahé ryby jako jsou originální japonští koi největší jistoty zdárného zazimování dosáhnete při použití obou výrobku. To je kombinace plováku PondoPolar a IceFree.

 

S přáním úspěšného zazimování a zimování

Tým Balkónová jezírka

Napsat komentář