Korálový útes doma v akváriu
Buďte originální! Darujte korálový útes! Darujte Mořské akvárium!
S námi se nemusíte bát. Jde to snadno a levně. Pryč jsou ty časy přetechnizovaných nádrží a strachu z neúspěchu!
Tak jdeme na to!
Co budeme potřebovat?
1) Akvárium
Tak tady bude volba čistě na Vás. Všechny námi nabízená akvária obsahují filtraci a osvětlení.
Jako příklad si uvedeme akvárium Aqua Tank Reef 16L.
2) Biomolitan pod útes
Tak tuto záležitost nikdy nesmíme opomenout! V místě nádrže, kde bude stát útes jako “základovou desku” použijeme akvarijní biomolitan největší hrubosti o výšce 1 – 2cm.
Na obrázku vidíte postup tvorby útesu u nástěnného akvária realizovaného našim e-shopem. Pozornost zaměřte na biomolitan pod útesem. Akvárium je zatím bez vody a útes je postaven a slepen na sucho lepidly a tmely z naší nabídky.
Biomolitan pod útesem plní několik důležitých funkci:
- Vyrovnává nerovnosti kamenů.
- Chrání dno před poškozením.
- Poslouží jako domov pro tisíce malých živočichů.
- Bude plnit funkci biologické filtrace.
Biomolitan Vám připravíme dle Vašich požadavků! Objednávejte telefonicky!
3) Stavba útesu – podobné jako lego!
Nyní se fantazii meze nekladou. Použít můžete čisté, porézní a lehké kameny z tropických moří či použít naši útesovou sadu. Kameny k sobě skládejte, lepte a tmelte tak, aby jste docílili stability útesu! Mějte na paměti, že ve Vašem mořské akváriu bude spousta živočichů, kteří by mohli útes zřítit.
Tak a útes máme postavený. Při jeho stavbě jsme využili i mrtvé vyschlé koráli a lastury. Ty se budou po napuštění velmi pomalu rozpouštět a dodávat do vody potřebný vápník pro růst nových živých korálů.
Na obrázku je vidět postavený a slepený útes zatím v akváriu bez vody. Velmi opatrně jsme zalamovacím nože ořízli podložní molitan, aby nevykukoval pod útesem a zamaskovali jeho boky malými kamínky a lasturami.
4) Živý písek – ano jedině ten!
K tomuto tématu uvedu rovnou na začátku, ať se hned rozloučíte s myšlenkou použít klasické akvarijní drtě a štěrky pro sladkovodní akvária! I písek dovezený od středozemního moře je pro korálové akvárium nevhodný! Musíte použít aragonitový písek dovezený z tropických moří ve kterých se nacházejí korálové útesy. Musí být čerstvě vytěžený a mokrý s malým množství vody zabalený a letecky dopravený k nám do ČR. Jedině živý, mokrý, aragonitový písek obsahuje plno užitečných bakterií, mikroorganismů a má správné minerální složení pro udržení správného pH a tvrdosti vody.
Pro naše akvárium, které je zobrazeno v úvodu bude stačit jedno balení nejlepšího živého písku ve střední Evropě a ani to nespotřebujeme celé. Ideální vrstva se pohybuje od 1cm v přední části po maximálně 3cm v části zadní. Při vkládání písku je třeba být pečlivý a pokládat písek jen tam, kde má být. Důležité je pískem zamaskovat náš podložní biomolitan, tak jak vidíte na obrázku.
4) Napouštíme – a rychle ať nevyschne náš vzácný živý písek!
Jakmile máme korálový útes postavený a dno zasypané živým aragonitovým pískem musíme co nejdříve začít napouštět naše mořské akvárium, aby nám písek nevyschl.
Pro napuštění akvárií doporučuji použít přírodní vodu čerpanou z blízkosti korálových útesů vodu od J. Sprunga.
Po napuštění akvária necháme usadit kal a po přibližně 1 hodině spustíme filtraci, odpěňovače a pokud je třeba, tak i proudové čerpadlo.
Pozorujeme, jestli vše těsní a funguje jak má.
Po další hodině provozu je třeba změřit salinitu vody. Ta by se měla pohybovat od 1024 s.g do 1026 s.g.
Ideální hodnota salinity je 1025 s.g. Pro změření můžeme použít i klasický hustoměr, ale pozor ten je třeba před prvním použití z kalibrovat při teplotě 25°C! Hrozí u něj značná nepřesnost od výroby!
Pokud je salinita vody vyšší snížíme jí dodáním sladké osmotické vody. To je voda pročištěná přes reverzní osmózu. Vodu z koutku bez úprav použít nelze!
Pokud je salinita vody nižší zvýšíme ji přidáním soli určené pro mořská akvária. Kuchyňskou sůl použít nelze!
Pokračování bude brzy doplněno…